Lucian Blaga Constanta Clasa a-VI-A
bine ati venit

AcasaCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

UN VIS UN INCEPUT O RAZA DE SOARE

In jos 
AutorMesaj
andreea
Member
Member

Sex : feminin
Data de inscriere : 18/11/2010
Varsta : 20
Zodiac : Balanta

MesajSubiect: UN VIS UN INCEPUT O RAZA DE SOARE   Dum Noi 28, 2010 8:37 pm

Un vis, un început, o rază de soare

Stau și mă gândesc uneori ce scurtă e viața unui om! Viața fiecăruia e precum o stea. Începutul este atunci când apare pe cer, când strălucește precum un soare pe cerul senin ori înnorat, iar maturitatea când încet se topește și dispare neajutorată, precum pâlpâirea unei lumânări. Dar, parcă tot mai frumos e atunci când strălucește, când are putere,acea parte a vieții se numește copilărie.
Nu e om cel ce o dată în viață nu a știut ce înseamnă să fii copil, nu a făcut lucruri specifice copilăriei și nu a știut să prețuiască scumpa sa copilărie.
Copilăria se caracterizează prin jocuri, zâmbete, zile de sărbătoare și soare.
Pentru fiecare copil, zilele de sărbătoare sunt un mic colț de Rai. Pentru mine, zi de sărbătoare a fost și când am pășit pe tărâmul necunoscutului, școala. Atunci toți prichindeii se întâlnesc cu alți țânci de seama lor, mergând de mână cu bunicuții sau cu părinții la noul colț fermecat pentru a afla ce înseamnă surâsul.
Îmi amintesc cu nostalgie cum a început prima zi de şcoală. Țineam stângace și nepricepută creionul pe o foaie de hârtie. Doamna învăţătoare mă ajuta, ducându-mi mânuţa, să scriu cel mai de preţ cuvânt, „mama”. Abecedarul îmi zâmbea în fiecare zi de pe bancă, iar condeiul mă-ajuta să umplu foaia fermecată cu litere împopoţonate.
Mi-a fost foarte greu când m-am desparțit de doamna învățătoare și de colegii cu care împărțisem doi ani,și bune și rele.
Mă gândeam cu emoție la noul dascăl care-mi va călăuzi pașii în următorii doi ani, și deasemenea la noii colegi. Dar, am fost o norocoasă, deoarece noua mea învăţătoare iubeşte mult copii şi profesia pe care o are. În fiecare an al claselor primare am învăţat lucruri foarte interesante. Rând pe rând am studiat noi materii şi am acumulat multe cunoştinţe. Am învăţat alfabetul, adunarea, scăderea, tabla înmulţirii şi a împărţirii. De multe ori plângeam străduindu-mă să-mi iasă totul perfect, dar mare era bucuria atunci când obțineam numai note bune.
Am avut multe activităţi frumoase. Serbările organizate cu anumite prilejuri au fost deosebite. Orice lucru nou învăţat în clasele primare, a avut farmecul lui. Doamna învăţătoare m-a făcut să-nţeleg că cine iubeşte învăţătura are parte numai de bucurii. Am învăţat multe lucruri care au rămas adânc întipărite în sufletul meu şi care îmi sunt de folos acum dar îmi vor fi și în viitor.
Grea a fost despărțirea la finalul clasei a patra, de doamna învăţătoare şi poate chiar de unii colegi. Niciodată nu voi uita clasele primare şi pe doamnele învăţătoare care mi-au fost alături în toți acești ani.
Chiar dacă am crescut și înteleg altfel lucrurile, nu vreau să uit să zâmbesc și să respect rețeta pentru o copilărie frumoasă. Pe lângă tot ce învăț la școală să adaug o rază de soare, o petală de trandafir, o stea strălucitoare, o picătură de ploaie, câțiva fulgi de nea, un curcubeu, un câmp înverzit, o mare nesfârșită, cântecul duios al mamei, vorba înțeleaptă a bunicii, apoi să amestec totul cu zâmbetul meu cristalin.
Pentru că, zâmbetul copilului e cel mai mare succes.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Adytzu
Moderator
Moderator

Sex : masculin
Data de inscriere : 14/11/2010
Varsta : 20
Localizare : 0734163190 vrei cv [suna`ma]
Joburi/Distractii : orice
Zodiac : Gemeni

MesajSubiect: Re: UN VIS UN INCEPUT O RAZA DE SOARE   Sam Dec 11, 2010 7:21 am

ANDREEA ESTY O MARE COPIATOARE....http://referat.clopotel.ro/Compunere___Un_vis__un__nceput__o_raz__de_soare-12997.html <------UITATIVA
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.free-forum.forumer.ro

UN VIS UN INCEPUT O RAZA DE SOARE
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Lucian Blaga Constanta Clasa a-VI-A :: Creatii unice :: Compuneri-
Mergi direct la: