Lucian Blaga Constanta Clasa a-VI-A
bine ati venit

AcasaCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

MINUNILE TOAMNEI

In jos 
AutorMesaj
mirudeli
Member
Member

Sex : feminin
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 20
Joburi/Distractii : orice
Zodiac : Fecioara

MesajSubiect: MINUNILE TOAMNEI   Vin Noi 19, 2010 1:15 pm

[justify][justify]Îmbrăcată cu o rochie ţesută cu fire de aur, îşi face apariţia vestita toamnă. Lacrimile lunii septembrie udă pământul obosit, trist şi amorţit. Zâna acestui anotimp, îmbrăcată cu o rochie din frunze ruginii, purtând pe cap o cunună în formă de fructe, călătoreşte prin lume în caleaşca ei de frunze moarte, anunţându-ne că a pus stăpânire pe pământ. A venit toamna, oftează salcâmii, scuturându-se grațios și demn. A venit toamna, suspină evantaiul roșcat de frunze din parc, scârțâind ușor sub pantofi. A venit toamna, poc, poc, clinchetesc castanele, vesel, căzând chiar la picioarele mele. Soarele se ascunde după norii cenuşii încercând din răsputeri să ne mai încălzească obrajii cu razele lui călduroase. Însă puterea lui, nu mai este aceeaşi. Picăturile de argint îşi fac deja apariţia, stropind pământul. Câmpiile par pâini cu coaja rumenita,abia scoase din cuptoare uriaşe. Lumina e de aur şi în marea bogăţie a toamnei până şi praful pare de aur. Ramurile copacilor acum sunt împodobite de culoare şi lumină. Cu paşi repezi îşi face apariţia vântul, care aduce cu el miresmele de toamnă. Culorile toamnei sunt fără egal: de la galbenul pal al frunzelor, la galbenul arămiu al gutuilor coapte, frumos mirositoare, de la rosul deschis al macilor care îşi scutură trişti petalele, la roşul de foc al merelor. Câmpia este aşa de plată şi de întinsă încât nu i se zăreşte nici o margine. Peste creştet de dumbravă, ceru-şi picură argintul, iar vântul vâjâind ca vijelia şi ca plesnetul de ploaie suflă nemilos din toate părţile.
Frunzele plutesc în aer ca nişte bărcuţe formând un covor moale arămiu. Pădurea este ca un castel din basme, dar totuşi tristă şi nu se mai aud trilurile privighetorii care ne încânta până nu demult. Pădurea plângea. Plângeau frunzele plopului tremurător, plângea fagul cel falnic, până şi stejarul cel tare ca stânca vărsa lacrimi de durere.
Vacanţa a zburat şi ea, ca un stol de rândunele, iar clinchetul clopoţeilor ne trezeşte la viaţă. Zâna belşugului şi bogăţiei apare pe un nor de plumb, îmbrăcând pomii de roade, parfumând florile şi culcând animalele în vizuinile lor.
Toate păsările se adună şi pleacă în ţările calde, iar gâzele plăpânde, amorţite de frig îşi caută adăpost sub stratul arămiu de frunze. Grădinile au rămas fără verdeaţă, iar cerul plânge cu lacrimi de ploaie. Copacii împodobiţi cu fructe se înalţă semeţ spre cer şi îşi aşteaptă culegătorii. Pe ogoare, în livezi şi în grădinile de zarzavat munca e în toi, iar porumbul cu ţinte aurii abia aşteaptă să intre în hambare. Mustul viilor de pe culmile încărcate de rod nu mai conteneşte să curgă. După culegerea roadelor, crengile copacilor devin ude şi fără veşmânt, iar bruma argintie îmbracă grădina foarte timpuriu. Singurii prieteni care i-au mai rămas grădinii şi pădurii acum, sunt vântul şi frigul.
Serenada greierilor din timpul verii a amuţit. Ei se adăpostesc sub covorul multicolor de frunze. Din când în când câte o veveriţă jucăuşă sare dintr-un copac într-altul adunând ghinde pentru a-şi face provizii pentru iarnă. Greierii sunt trişti că vor răbda din nou o iarnă întreagă de foame, pe când furnicuţele nu se lasă şi se zăresc cum îşi adună grijulii, din bogăţia toamnei, mici provizii.
Grăbită, ultima zi de toamnă soseşte şi ea. Afară se instalase o linişte deplină, iar frigul, s-a cazat peste oraş şi în casele noastre. Zilele au devenit tot mai scurte, iar soarele nu şi-a mai făcut deloc apariţia. Toate roadele au fost culese, iar norii au format o perdea groasă, transformând natura într-un peisaj plumburiu. Natura parcă se întrista pierzându-şi astfel şi ultimii săi oaspeţi. Ultima zi de toamnă melancolică se termină cu o ploaie care s-a năpustit pe covorul de frunze inundând ultimele crăpături ale naturii. Priveliştea era atât de frumoasă,de parcă mâini măiestre şi-ar fi luat paleta de culori şi ar fi pictat-o. În faţă, orizontul era închis de cele din urmă ramuri ale râpoşilor munţi de marna cenuşie care se întindeau ca o fâşie de fum plumburiu pe zarea cerului. Era atât de răpitoare priveliştea încât ai fi zis că natura îţi pune o salbă de mărgăritare pe o tavă de smarald sub ochi.
Parcul de lângă casa mea îşi dezvăluie discret, melancolic, silueta pomilor desfrunziţi. Doar câteva sălcii îşi mai flutură corzile lungi, în imensitatea cenuşie a singurătăţii. Au dispărut copiii care alergau cu picioruşele lor mici, sau gonind cu triciclete, biciclete, maşinuţe, cu râsul lor sonor, luând cu ei larma şi zburdălnicia care înfrumuseţa şi însufleţea parcul. Băncile, altădată neîncăpătoare pentru oamenii mai în vârstă care-şi doreau odihna, au rămas goale. Micul lac din mijlocul parcului a înmărmurit parcă, cu cele câteva zeci de frunze galbene, căzute din ramurile sălciilor şi plutind acum nestingherite, visătoare. Crengile arborilor tremură discret în oglinda apei liniştite. Frunzele rămase pe ramurile copacilor, mai şoptesc versuri în bătaia uşoară a vântului. Toamna se apropie de sfârşit prin văi şi pe la răscruci, vânturile sună neîncetat ducând cu ele frunze moarte şi ciulini. Din când în când un ţipăt întârziat al unei păsări, un strigat de animal care încă nu şi-a găsit culcuşul sau poate-şi cheamă puii la adăpost. În rest o linişte apăsătoare, o linişte grea şi rece.
Totul e trist şi frig, dar tabloul acestui anotimp m-a impresionat foarte mult şi m-a făcut să înţeleg că şi toamna are farmecul ei. Are doza ei de splendoare, unică pentru fiecare clipă care trece.

(Sper că va plăcut) Smile
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
alex
Administrator
Administrator

Sex : masculin
Data de inscriere : 13/11/2010
Varsta : 21
Localizare : pe ceas
Joburi/Distractii : acasa:))
Zodiac : Rac

MesajSubiect: Re: MINUNILE TOAMNEI   Vin Noi 19, 2010 6:28 pm

daa am mai auzito in clasa marfaa rock rock
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://universdejurnalisti.forumz.ro
Adytzu
Moderator
Moderator

Data de inscriere : 14/11/2010
Localizare : 0734163190 vrei cv [suna`ma]
Zodiac : Gemeni

MesajSubiect: Re: MINUNILE TOAMNEI   Mar Noi 23, 2010 10:44 am

mam plik deja de ea...Smile
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.free-forum.forumer.ro
Adytzu
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: MINUNILE TOAMNEI   Mar Noi 23, 2010 10:44 am

dar totusi... Wink
marfaa marfaa

Ultima editare efectuata de catre Adytzu in Dum Dec 26, 2010 4:02 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Iuli
Asistent
Asistent

Localizare : vrei cv dami un PM
Zodiac : Berbec

MesajSubiect: a   Mier Noi 24, 2010 8:08 pm

Da ms acum am de unde sa copi:)))
Sus In jos
Elly
Membru Vip
Membru Vip

Localizare : Constantza
Zodiac : Sagetator

MesajSubiect: Re: MINUNILE TOAMNEI   Mier Noi 24, 2010 8:50 pm

Miruna ......... akm adv ..... andreea copie poeziile de pe Mr.Google pt k eu am mai auzit una din ele Very Happy
Sus In jos
mirudeli
Member
Member

MesajSubiect: Re: MINUNILE TOAMNEI   Sam Noi 27, 2010 2:40 pm

care poezie ai vazut-o pe net?
Sus In jos
Elly
Membru Vip
Membru Vip

Localizare : Constantza
Zodiac : Sagetator

MesajSubiect: Re: MINUNILE TOAMNEI   Sam Noi 27, 2010 8:34 pm

nuj mi stiu kum se numeste k asa am auzit una din poeziile ei de pe net [ vb serios]
Sus In jos
mirudeli
Member
Member

MesajSubiect: Re: MINUNILE TOAMNEI   Sam Noi 27, 2010 10:46 pm

chiar nu stiu...dar nu cred. cred ca doar s-a inspirat asa cum facem fiecare, nu?
Sus In jos
Adytzu
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: MINUNILE TOAMNEI   Sam Dec 11, 2010 7:20 am

sa insipirat .... haha...... intrati aici....http://www.imaginelife.ro/texte-de-dragoste/declaratii-de-dragoste/sms_dragoste_2193.php "sa inspirat" da cum sa nu......faceti diferenta....ducetiva la poezii si dati la as iubi.....si faceti voi diferenta
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: MINUNILE TOAMNEI   

Sus In jos

MINUNILE TOAMNEI
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Lucian Blaga Constanta Clasa a-VI-A :: Creatii unice :: Compuneri-
Mergi direct la: